Our Blog

Szczepienie kota

Czy warto szczepić kota?

Niektórzy z nas zastanawiają się czy warto szczepić kota. Oczywiście, że warto. Co więcej – nawet trzeba i to nie tylko kota, który jest wypuszczany poza dom. Kot, który jest typowym domownikiem także jest narażony na wiele chorób. Wiele z nich możemy przynieść do domu na butach, odzieży, itp. Dlatego nie zastanawiaj się zbyt długo i zaszczep domowego mruczka.

Kiedy można szczepić kota?

Pierwsze szczepienie podajemy kociętom w wieku 8-10 tygodni (jest to szczepienie wczesne) lub później w 10-14 tygodniu (szczepienie późne).

Szczepienie powtarzamy po 4 tygodniach, szczepienie przypominające powtarzamy co roku.

Kot dziwnie zachowuje się po szczepieniu … dlaczego?

Musimy pamiętać, że kot po szczepieniu może być trochę ospały czy mieć mniejszy apetyt. Są to objawy typowe po takim zabiegu, nie powinny utrzymywać się dłużej niż 24-48h.

Co to są szczepienia podstawowe?

Szczepienia podstawowe są obowiązkowe i pozwalają na ochronę kota przed chorobami takimi jak:

 katar koci – wywoływany przez herpeswirus lub/i kalciwirus często wikłana bakteriami Chlamydia i mikoplazma. Narażone na zachorowanie są koty wychodzące jak i te utrzymywane w domach. Infekcja dotyczy górnych dróg oddechowych. Charakterystyczne są wypływ z nosa i oczu, kichanie, ślinienie się i zapalenie spojówek. Występuje również gorączka i brak apetytu. U młodych i osłabionych zwierząt choroba często kończy się śmiercią.

 panleukopenia  bardzo zaraźliwa choroba wirusowa, występująca głównie u młodych kotów od 2m-ca do 2-go roku życia. Objawia się nagłą gorączką, wymiotami i biegunką. Dochodzi do odwodnienia i leukopenii (spadek ilości białych krwinek). Śmiertelność wśród kotów wynosi 50-90%.

Co to są szczepienia dodatkowe?

Szczepienia dodatkowe chronią przed:

– wścieklizną-  w Polsce nie ma w tej chwili obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie jednak warto jest zaszczepić zwłaszcza, gdy wypuszczamy go poza dom. Na wściekliznę szczepimy koty powyżej 3-go miesiąca życia, doszczepiamy po roku i powtarzamy szczepionkę co 2 lata.

– białaczką kotów – choroba wywoływana przez wirus białaczki kotów (FeLV). W jej przebiegu dochodzi do złośliwego rozplemu nowotworowego białych krwinek (leukocytów). Narażone są na nią szczególnie zwierzęta żyjące w dużych skupiskach i mające styczność z innymi kotami (koty wychodzące). Wirus wydalany jest z krwią, śliną, moczem i kałem. Walki kotów, wspólne miski i kuwety mogą być źródłem zakażenia. Raz podane szczepienie powtarza się po około miesiącu, a potem co roku. Szczepienie na białaczkę jest obarczone ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego – taka reakcja dotyczy stosunkowo małego odsetka kotów. Jeśli nasz zwierzak wychodzi na dwór to jednak warto podjąć to ryzyko. W przebiegu zakażenia dochodzi do immunosupresji, anemii, zaburzeń rozrodu, zapalenia stawów, nerek czy objawów neurologicznych. Wirus może również powodować powstawanie guzów nowotworowych w różnych narządach wewnętrznych. Choroba nieuchronnie kończy się śmiercią zwierzęcia.

– chlamydiozą- choroba wywoływana jest przez bakterie Chlamydia psittaci. Najczęściej obajwami jest zapalenie spojówek (początkowo surowiczy, potem śluzowo-ropny wypływ z oczu) oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Chlamydioza może być również przyczyną niepłodności i ronień u ciężarnych kotek. U kociąt zarażonych podczas ciąży może dojść do trwałego uszkodzenia gałek ocznych.
grzybicą- szczepionka ta stosowana jest najczęściej pomocniczo przy leczeniu grzybicy kotów.

Tags:

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!